allnews-epirus

Μπάσκετ-Ευρωπαϊκό Εφήβων: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα, 64-61 την Τουρκία στον τελικό

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και ωριμότητα, δεδομένης της ηλικίας των παικτών, η Εθνική Εφήβων με σπουδαία ανατροπή στον «χρυσό», όπως εξελίχθηκε, επίλογο της στο Ευρωπαϊκό του Βόλου, έκαμψε με 64-61 την αντίσταση της Τουρκίας στον τελικό και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, μετά από επτά χρόνια! Νωρίτερα, η Λιθουανία επικράτησε με 74-49 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στον «μικρό τελικό» και «ανέβηκε» στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, μετά από ένα ανοργάνωτο σε άμυνα και επίθεση πρώτο ημίχρονο, βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο και επέστρεψαν από το -14! Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής το «καθαρό μυαλό» της ελληνικής επίθεσης από το τζάμπολ της αναμέτρησης και MVP της διοργάνωσης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με 23 πόντους (7π. στο 4ο δεκ.) και 4/4 βολές στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα! Άξιος συμπαραστάτης του και σήμερα ο Γιώργος Παπαγιάννης των διαδοχικών νταμπλ νταμπλ, με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ! Καθοριστικά και τα 2 τρίποντα του Ιάκωβου Μιλεντίγιεβιτς (8π., όλους στο 4ο δεκ.) στον επίλογο του αγώνα, με το δεύτερο να δίνει το προβάδισμα στην Εθνική για πρώτη φορά στο 37΄ (57-54)!

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61

Λάθη, αστοχία και αδικαιολόγητες ατομικές προσπάθειες στην επίθεση συνέθεσαν την εικόνα της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά στο σκορ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε αστάθεια στην άμυνά του, άφησε ελεύθερα τα μακρινά σουτ των Τούρκων και από το 9-10 στο 6΄ βρέθηκε γρήγορα στο -10 (9-19 στο 9΄). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου υπέπεσαν σε σωρεία λαθών (11 στο ημίχρονο) και στη δεύτερη περίοδο, πέταξαν στον κάδο των αχρήστων τις δεύτερες ευκαιρίες από το έλεγχο των ριμπάουντ, δεν διακρίθηκαν στη δημιουργία (μόλις 3 ασίστ), ενώ το χέρι τους δεν... ζεστάθηκε ποτέ (10/29 σουτ εντός πεδιάς). Παράλληλα, ο Χαραλαμπόπουλος ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση (12π. στο ημίχρονο), ο Κορκμάζ δεν αναχαιτίστηκε ποτέ από την ελληνική άμυνα και μοιραία η Εθνική πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με την εις βάρος της διαφορά στη μέγιστη τιμή της (25-37, -12).
Στην τρίτη περίοδο η Εθνική βρήκε τον επιθετικό πλουραλισμό που «έψαχνε», η άμυνα της «έδεσε» και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς «έτρεξε» από το 25-39 επιμέρους σκορ 13-2 και στο 26΄ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (38-41). Ωστόσο, οι Έλληνες διεθνείς έχασαν την διάρκειά τους, με τους Τούρκους να απαντούν με σερί 0-7 και να ξεφεύγουν και πάλι με +10 (38-48), για να μπουν στην τελευταία περίοδο στο +7 (41-48).
Στον επίλογο του αγώνα, η Εθνική βρήκε στα πρόσωπα των Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδα και Χαραλαμπόπουλου τους «εκτελεστές» από τα 6.75 και με 4/4 τρίποντα η ελληνική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ με 57-54. Εξαιρετική συνεργασία του Δίπλαρου με τον Παπαγιάννη, με τον σέντερ του Παναθηναϊκού να κρατά το προβάδισμα (59-57), ενώ με το χρόνο να λιγοστεύει το παιχνίδι πέρασε στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών, με τον Χαραλαμπόπουλο να μετρά το απόλυτο (4/4) και να χρίζει την Εθνική πρωταθλήτρια Ευρώπης με το τελικό 64-61. Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Ματζόνι (Ιταλία), Καρντούμ (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 8 (2), Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8 (2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6 (1), Σκορδάς, Παπαγιάννης 12 (15ρ), Χαραλαμπόπουλος 23 (2)

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 10 (2), Γιλμάζ, Οντσέλ, Τασκιράν 12 (2), Ούλκερ 13 (2), Μπερίσα, Κορκμάζ 15 (1), Ντουρμάζ 3 (1), Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2, Τουντς

Μπάσκετ-Ευρωπαϊκό νεανίδων Β` κατηγορίας (3η αγωνιστική): Ελλάδα-Ισλανδία 63-43

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας, πανηγύρισε η Εθνική Νεανίδων, η οποία επικράτησε με 63-43 της Ισλανδίας, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη ξεκίνησε μουδιασμένα (κυρίως αμυντικά) την αναμέτρηση. Από τα πρώτα λεπτά, όμως, του δεύτερου δεκαλέπτου βελτίωσε την αμυντική της προσήλωση και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη τελική επικράτηση με 63-43. Η Εθνική Νεανίδων ολοκληρώνει, αύριο (3/8), την προσπάθεια της στην πρώτη φάση (Β’ Όμιλος) της διοργάνωσης, κόντρα στο Λουξεμβούργο.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31-22, 48-27, 63-43

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 6 (2), Στεφάνου 2, Αρσένογλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 14 (1), Ντάνου 3 (1), Δημητριάδου 7, Παπαρδέλα 3 (1), Γεροστεργίου 2, Τζιότζου 1, Βιντζηλαίου 10, Δανδουλάκη 15.
Ισλανδία: Γονσντότιρ, Γκουναρσντότιρ 3, Χαλφνταναρντότιρ 12 (2), Νταβισντότιρ 10 (1), Φαλσντότιρ 2, Στεϊντορσντότιρ 2, Αγκούστσντότιρ 3, Γκουναρσντότιρ 3, Αρναρντότιρ 4, Γονσντότιρ 3, Ρομπερτσντότιρ, Χραφνκελσντότιρ 1.