allnews-epirus

Με το δίκαιο 1-1 ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος, διατήρησαν το αήττητο

ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος διατήρησαν το αήττητο που έχουν στη Super League μετά από 4 αγωνιστικές, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» δεν ανέδειξε νικητή (1-1).
Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν στο 49΄ με τον Μασούρα, αλλά επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Χαλκιαδάκη.
Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Πανιώνιος, λόγω της αποβολής του Μασούντ στο 87΄ με δεύτερη κίτρινη. Ο Μασούντ μάλιστα αρνήθηκε να αποχωρήσει απο το γήπεδο και ενώ είχε ξεκινήσει το παιχνίδι, αυτός έκανε "βόλτες" μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ανάλογα με το τι θα γράψει γι αυτή του την ενέργεια στο φύλλο αγώνος ο διαιτητής, θα εξαρτηθεί και η τιμωρία του.
Η τρίτη ισοπαλία σε τέσσερα ματς για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη μάλλον θα πρέπει να άφησε ευχαριστημένο τον έμπειρο προπονητή, με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, όπως και τον Μιχάλη Γρηγορίου, που με το αποτέλεσμα αυτό βλέπει τον Πανιώνιο να ισοβαθμεί στην 2η θέση της κατάταξης με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.
Το πρώτο 45λεπτο στους «Ζωσιμάδες» είχε καλό ρυθμό του αγώνα ήταν καλός με τον ΠΑΣ και τον Πανιώνιο να δείχνουν διάθεση για να παίξουν ανοικτό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Γιάκο, στο 22΄ και 25΄, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες «απάντησαν» στο 29΄ με το σουτ του Μασούρα να κοντράρει στον Τζημόπουλο.
Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ. Στο 49΄ από την κάθετη πάσα του Βλάχου, ο Μασούρας με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-0, ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των «κυανέρυθρων» δεν κράτησαν για πολύ. Από το τραγικό λάθος του Μπανανά στο 56΄, ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης έφερε το ματς στα ίσια. Το ματς έκλεισε με δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αρχικά με τον Μανθάτη στο 78΄ το σουτ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 82΄ ο Μασούρας βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, αλλά αστόχησε.
Ο Γιάννης Πετράκης, ακολουθώντας την αγαπημένη του τακτική να κάνει αλλαγές τα τελευταία λεπτά του αγώνα,  έκανε τον ΠΑΣ πιο επιθετικό με την είσοδο των Μανθάτη, Σολτάνι. Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» δημιούργησε προϋποθέσεις για να πάρει τη νίκη (είχε καλές στιγμές όπως με τον Μανθάτη),αλλά το τελικό 1-1 δεν άλλαξε.
-ΠΑΣ και Πανιώνιος, θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωποι την ερχόμενη Πέμπτη στη Ν. Σμύρνη για το Κύπελλο Ελλάδος.
Διαιτητής: Γ.Κομίνης
Κίτρινες: Τζημόπουλος, Λίλα, Γαρουφαλιάς - Κόρμπος, Μασούντ
Κόκκινες: 87΄ Μασούντ (δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας (89΄ Ναδάλες), Τζημόπουλος, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Λίλα (78΄ Μανθάτης), Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Γιάκος (82΄ Σολτάνι), Χαλκιαδάκης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αστράς, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81΄ Κάργας), Χατζισαφί, Σιώπης (43΄ Σαββίδης), Κόρμπος, Λάμπρου, Μασούντ, Μασούρας, Ντουρμισάι (71΄ Σπιριντόνοβιτς)